HAMUR AYNI FIRIN FARKLI!..


HAMUR AYNI FIRIN FARKLI!..


 

Hikmet Karaman’ı bu satırlardan en çok eleştirenlerin başında ben geliyorum. Öyle ki Rizespor’u çalıştırdığı dönemde Hikmet hoca ile 2 yıl konuşmadım. Sadece Allah’ın selamı karşılıklı aldık ve verdik. Ben işimi yaptım, vicdanım rahat, alnım ak..

Bunu yazmamdaki sebep, dönemin başkanı Metin Kalkavan.

Başkana ;” Hikmet Hocayı ne zaman göndereceksin?” diye defalarca sorduğumda..

Başkan Kalkavan, bana;” Ben giderim, Hikmet Hoca kalır” cevabını vermesinde yatıyor..

Metin Başkan çalıştığım Başkanlar içinde sözünün açık ara arkasında duran, adam gibi adamlardan biri.

Beyefendi bir insan, futbol bilgisi ve biraz da inatlığı dışında 10 numara kalitede bir Başkandı.

Bunun yazmamda ki sebep, böyle “ adam gibi adam” bir Başkanı bile yüzüstü bırakan ve tüm Rizelilerin içinde sindiremediği Hikmet Karaman malum 180 derece dönüş yapan ve Trabzon’a övgüler dizen o sözleri..

Bu sözler sonrası ara taksime şarkıcı Lara’dan “ adam değilsin” parçasını yerleştiriyorum ve yazıma Kayseri cephesinden devam ediyorum..!

Şimdi Kayseri’de kendisini imparator ilan etti. Haklı, 10 haftadır kayıpsız gidiyor ve küme düşer denilen Kayseri takımı ligde Karaman ile orta sulara kadar yükselmişti.

Kayseri takımının verilmiş sadakası var ki, ara transferde transfer tahtası kapalı. Pastırmanın kokusu yaz transfer döneminde çıkar. Bekleyelim, zaman her şeyin ilacı diyerek dünkü Rize’nin zaferini doya doya yazalım..

Metin Başkan için az yukarda yazdım;  futbol bilgisi dışında..

İşte Metin Başkan döneminde çiftliğe musallat olanlar yani 8 yılda 16 transfer döneminde adam akıllı transfer yapamayanlar veya yapıp ta, yandan indiragandi yapanlar Okan hocanın 15 günde yaptığı 7 nokta transfer için neler diyecek?

Neymiş efendim? Bu taraftar futboldan anlamıyormuş. Biz ne diyorduk o zaman? Vitrin boş, Rizeli taraftar bezdi? Bu taraftar yıllardır tek başına Kweuke yi izlemekten bezdi. Bu takıma adam akıllı transferler yapın.. diyorduk..

Bak işte, transfer böyle olur. Yapılan transferler eldeki mevcut kadro içinde kalan rezerv futbolcuları öyle bir tetikledi ki, Aatıf’ın yokluğunda bile takım sırıtmıyor. Çıkıyor aylardır aç kurt gibi forma bekleyen Musa Çağıran ölümüne top oynuyor. Abdullah Durak, pabuç pahalı diyor, hocası tarafından sağbek’ e sürülüyor kırk yıllık sağ bek gibi maç çıkartıyor. Aylardır ilk 11 şansı bulamayan ama kendisini her daim hazır tutan eski gol kralın Samu, kendisini Rizespor’a transfer eden eski hocası  Hikmet Karaman’ın takımı Kayseri’ye öyle bir patlıyor ki, sesi Erciyes dağında yankılanıyor. Kaleci Gökhan, her maç üzerine koyuyor. Neden? Çünkü yıllardır önünde oynayan defans 4’lüsü “askere gitse ictimayı bozacak” cinsten bir dörtlü. Geldi, Porto’dan “baba” stoper Awazıem ,başta kaleci Gökhan’ı da rahatlattı, takımı da rahatlattı. Nijerya Milli takım oyuncusu Awaziem’de olan soğukkanlılık bir tek FAKİR Marka uzaktan kumandalı kule vantilatörlerde var!..

Orta sahada Azubike denilen adam nerede? ne zaman? nasıl ? rakipten top çalmanın kitabını yazarken, tertemiz müdahale ile rakibin ayağından hem topu çalıyor hem de çalarken altına imzasını atıyor. İmzayı atarken de usta bir sıvacı gibi net bir şekilde “malayı” vuruyor! Neydi  eskiden ? Robin Yalçın, orta sahada pres yapacakta, top çalacakta, .. Ölme  eşeğim ölme…

İşte yıllardır yanlış transfer politikası altında birileri malı götürürken, Rizeli kan kusuyordu..

Helal olsun Hasan Kartal Başkan’a.. Doğru zamanda doğru adama kasayı teslim etti ve inanın devre arası transferlerinde daha önce de yazdım, gelen oyuncudan çok benim için giden oyuncular çok daha önemli. Robin , Süleyman, Ali Çamdalı, Jack, Traore, Ujkani… Yatarak milyonları götürdüler.  Ne verdiler Rizespor’a? Bu oyunculardan yapılan kar, gelen oyunculara harcandı. Bu işbu kadar? Onun içindir ki geçenlerde de defalarca yazdım, hem Okan hocaya sordum ;”Kalacakmısın” diye?  Hem de Başkan Kartal’a sordum? Okan hocayı “ ile durum ne diye?..

Okan hoca ile derhal sözleşme yapmak lazım. Bu adam ile Rize şehrinin kimyası tuttu. Transferi düşünmeyin. Okan hoca inanın sabahlara kadar ders çalışıyor. Başkanları gibi, müteahhitlik işinde bilmem şu arsaya kaç kat atarımı peşinde değil. Borsa indimi çıktımı? Döviz ne durumda? Altın fiyatları düştü mü?  Yakın akrabalarının menajerlik şirketi yok. Okan Buruk, sadece işine odaklanmış ve futbolu çok seviyor.

İlk devrenin sonunda 12 puan ile can çekişen tüm Türkiye genelinde düşen ilk takım Rizespor, diğerleri kimler olur sorusuna  Okan Buruk, ikinci devre öyle bir cevap verdi ki..

Şimdileri Konya deplasmanı ve iç sahada oynanacak olan iki iç saha maçından alınacak olan 7 puan ile bu takım sezon sonu ilk beşi kovalar ve Trakya’dan öteye bize yol görünür. Bu yazdıklarım kamere şakası değil, burada ben kısa film de çekmiyorum. Dünyada belki de ilk olacak. İlk yarı kesin düşer denilen takım, sezon sonu ligi ilk beş içinde bitirerek UEFA’ya giden ilk takım olacak. İşte o zaman sen Okan Buruk’u tutamazsın sayın Başkan. Okan hocaya yıllardır top koşturduğu İtalya seri A liginden başta olmak üzere birçok takımdan teklifler var! Bu işi şimdi bitirin ve Rizespor’un 3 – 5 yıllık geleceğini parlatın.

Son bölümde Kayseri takımından kiralık olarak gelen Boldrim’e kısa bir parantez açayım.

Kayserispor bu oyuncuyu sezon başında kapıya koymuştu. Son anda Rizespor’a kiralık olarak geldi. Eski takımına karşı tam bir “kiralık katil” görevini yaptı. Brezilyalı eski takımına karşı maç boyunca muhteşem isteği altında Rizespor forması altında en güzel maçını çıkardı. Tüccarlığı ile nam yapmış Kayseri şehri bu oyuncuyu bırakmakla şimdileri çok pişman.

Eee ne diyelim.. Hamur aynı, fırın farklı!  Diyelim ve noktayı koyalım..


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Benzer Haberler

Yorum Yapın

Yorumlar

 1. 0 0
  {usertitle}

  Sarıhan

   11 Mart 2019 20:09
       

  Sayın selim bey makalenizi heyecanla sonuna kadar okudum güzel olmuş her noktaya parmak basmışsınız eyvallah.evet Vedat ve bildirin çok çok iyiydi ama bu maçın iki tane kahramanı var birisi sizinde dediginiz gibi 50 bin Euro'luk azubuke diğeri ise musadır daha doğrusu takım hemen hemen hepsi iyi ama biri varki buna bir parantez açmaz lazım oda umardır.şöyleki üç maçtır gözlemliyorum çok gamsız futbol oynuyor kafasında gol atmayı dert edinmemiş sanki .sizede öyle gelmiyor mu?