Çıkıştayız, Nereye İstiyorsak Gideriz!..


 


Çaykur Rizespor yılardır transferde bolluk içinde kuraklık çekti.

Yıllar boyu teşhis yanlıştı, reçete ise çok daha yanlıştı..

Okan Buruk, sezon başında bu takımı kursaydı şimdileri ilk 3 takım içinde yer alırdık.

Okan hoca hem transferde ders verdi, hem de her maçta saha içinde taktiksel dokunuşları altında bir maçın analizi nasıl olur? Rakibin eksik yanları, artı yanları neler, nasıl önlem alınır ve hangi oyuncu ile sonuca giderim mesajı bize her maçta verdi, vermeye de devam ediyor.

Dün Konya’da son anda rakip takım oyuncusu sakatlık sorunu yaşadı ve o oyuncunun yerine Aykut hoca sahaya Jensson’un sahaya sürdü.

O birkaç dakikalık anda Okan Hoca, rakip takımın son dakika değişikliğine karşı neler yaptı biliyormusunuz? Önce yanına Azubike’yi çağırdı, sonra defanstan Abarhoun’u.  İkisi de değişikliğin ne anlama geldiğini  ve neler yapması gerektiğini oyuncularına bir bir sıraladı. Okan hoca işini seviyor ve dersinin en ince ayrıntısını es geçmiyor. Oyuncular, Okan hocanın direktiflerini maç içinde can kulağı le dinliyor ve uyguluyor. Tabi,  kulübede bir iki gizli kahraman var. Bunların en başında Ardeşenli hemşerimiz ve eski Rizesporlu İrfan Saraloğlu ve Türkiye’de G.Saray ve Fenerbahçe takımları ile şampiyonluk sevinci yaşamış Hırvat Stjepan Tomas. Bu takımda bir başka isim ise kaleci hocası Can. Can hoca ile birlikte kaleci Gökhan müthiş bir form yakaladı. Tebrikler, Can hoca..

Bu isimler, önceki teknik adamlar gibi yedek kulübesinde fantezi yapmıyorlar. Yedek  kulübesinde tek adamlık dönemi yok. Okan hoca ekibi ile maç haftası ve maç boyunca tüm ayrıntıları düşünüyor, tartışıyor ve direktifleri veriyor. Ekip olmak böyle bir şey, takım olmak, oynayan, oynamayan oyuncuları ile böyle bir şey…

Okan hoca, genç yaşında teknik direktörlük kariyerinde amirallik rütbesi aldı. Geçen sezon Akhisar’a bakın. Düşer denilen takımı ligde tuttu, yetmedi bir de Türkiye kupasını bu ilçe takımına kazandırdı. Şimdi Akhisar’ın durumu ortada!..

Okan hoca bence Rizespor macerasında  futbolda bir başka tez konusu olacak bir mucizeye imza atıyor. Kesin düşer denilen takım şimdileri Avrupa hedefi ile karşı karşıya kaldı. Bu iş elbette kolay değil ama Okan hoca’nın yüreği ile futbol bilgisi altında Çaykur Rizespor takımı eşine az rastlanan bir başarının altına imza atıyorlar.

Dünkü maçta bir tarafta Aykut Kocaman, diğer yanda Okan Buruk. İkisi de bende taktiksel dehaları ile öne çıkan hocalar.

Konyaspor takımı tam bir Aykut Kocaman takımı olmuş. Yani sistem takımı. Bizim maçta iki kilit oyuncunun yokluğunu ve erken yedikleri golün şokunu yaşadılar. Tabi bu arada savunma blokları tam bir evlere şenlik diyebilirim. Stoperde Uğur Demirok biraz çırpındı, durdu o kadar. Uğur derken, malum bizim Abo ile ilk yarı yaşanan olayda değineyim. O yumruktan sonra Uğur ve Abo İstanbul’da bir araya geldiler ve buzları erittiler, haberiniz olsun…

Bizim adımıza Konya maçı “ya aşağıya, ya da yukarlara “ tutunma maçı idi. Bu maçın galibiyeti benim adıma bizim savunmaya yazar. Özellikle gösterişsiz oynayan ve ayağı son derece temiz olan Mohammed ve savaşçı kimliği ile tüm hava toplarını toplayan Awaziem müthiş bir maç çıkardılar. Kalecimiz Gökhan, bu maçta da birilerine mesajı gönderdi ama o birileri hala mikro milliyetçiliği kafası altında liste yapıyor!

Konya’da yıllar sonra Süper ligde çok temiz bir galibiyet aldık. Bu yükselişin sonu bakalım sezon sonu bize nerelere getirir, bilemem ama, benim bildiğim 10 yıldan fazla aralıksız içerde ve dışarda bu takımı takip eden biri olarak bu kadar rahat maçlar izlemediğim.

Biliyorum ki, Vedat yüreğini ortaya koyacak, ya golü var ya da asistti. Biliyorum ki, orta sahada Azubike atom karınca gibi her tarafa koşturacak, tüm açıkları kapatacak, biliyorum ki savunmada özellikle Awaziem havadan kuş uçurtmayacak ve ölümüne kendisine gelen tekmeye kafayı koyacak ve rakibe kırmızı kartı aldıracak, biliyorum ki iki bekimiz normal değil ve 90 dakika ileri geri hiç durmadan yaptıkları bindirmeler ile hücuma takviyelerde bulunacaklar, yine biliyorum ki, sıkıştığımız anda Okan hoca yedek kulübesinden yapacağı Nakoulma, Umar hamlesi ile oyunu kendine çevirecek.

Haftalardır yazıyorum… Tekrar yazayım. Bu rüyanın bitmemesi için önce Okan Hoca ve ekibini tutmak lazım. Başkan Hasan Kartal, seneye çok daha sağlam bir takım istiyorsa hocası Okan Buruk ile sözleşme yenilemesi şart. İnşanla ilerleyen haftalarda bu işi de halledecek başkan Hasan Kartal. Çünkü tüm Rizeli böyle istiyor! Sevgili Başkan….


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar