Rizespor’un Yabancı Krallığı!


 
 


Rizespor’un Yabancı Krallığı!

Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal, son yapılan kulüpler birliği toplantısı sonrası ligde yabancı oyuncu sayısının kademeli olarak düşürülmesi görüşünde olduğunu belirtti ama yeşil – mavili takımda tablo hiçte öyle demiyor.

Yılardır altyapıdan tek bir futbolcu çıkartmayı beceremeyen Çaykur Rizespor, bu sezonun ilk yarısını 12 puan ile son sırada tamamlarken, kurtuluşu devre arası transferinde yaptığı 7 nokta yabancı oyuncu transferlerinin verdiği üst düzey katkıda buldu.

Devre arası transferinde Yabancı Oyuncular Takımı Kurtardı!

Devre arası transferinde Nakoulma, Aatıf, Awaziem, Morozıuk, Azubıke, Melnjak ve Mohamed’i alarak ligin ikinci devresinde şahlanan Atmaca’da yabancı oyuncuların katkısı üst düzey olurken, yeşil – mavili takımda bir başka ince ayrıntı ise ligde attığı gol sayısında yer alıyor.

37 Golün 35’ini Yabancılar Attı!

Süper ligin 26 . Haftası itibariyle ligde 37 gol atan Çaykur Rizespor, bu gollerin sadece ikisini iki gurbetçi oyuncu olan Ali Çamdalı ve Robin Yalçın attı. Bu iki oyuncuyu devre arasında gönderen Rizespor, ligde atılan 37 golün 35’i ni ise yabancı oyuncuların ayakları ve kafaları ile buldu!.

 

Yabancıya Yabancı Kalmak!

Çaykur Rizespor’da son 10 yıl içinde A.Ş döneminde altyapıdan ne bir takoz sağbek çıktı ne de bir kalas stoper.

Bu sistem altında 10 yıl daha geçse çıkmazda!.. Yetenekli olan varsa da körleniyor ve yeteneksiz ama sağdan soldan torpilli vasıfsız diğer takım arkadaşları tarafından önleri kesiliyor. Bunun yanında altyapıda görev yapan hocaların aldığı maaş son derece yetersiz.

Dolayısıyla, Rizespor altyapısından bir şey beklemek bu düzen içinde zor. Belki, yeni yapılan tesisler Rizespor’un altyapısına yeni bir ivme verir. Onu da bekleyip,  göreceğiz. Bir başka umudum ise 12 yaş grubu. O grupta süper yetenekli oyuncular var.

Türkiye içinde gelecek vaat eden kaliteli genç oyuncuyu bulmak o daha zor. Süper ligde mücadele eden birçok takımın radarına giren bir genç oyuncu maddi olarak bırakın ilk olarak tercihini büyükşehirlerden yana kullanıyor. Yani, senin gördüğünü onlarda görüyor ve oyuncu tercihini İstanbul, Bursa, ,İzmir veya Ankara takımlarından yana kullanıyor.

Altyapıdan oyuncu çıkartmakta zorlanıyorsun, Türkiye içinde yaptığın transferler ortada. Bu sezon başında iki oyuncuyu büyük umutlarla aldın. Biri Çınar diğeri yurt dışından gurbetçi Mustafa. İkisi de süper ligde sana banko oynayacak ve seni sırtlayacak oyuncu değiller.

Özellikle Mustafa Saymak transferi için yıllık bu oyuncuya 550 bin Avro garanti para ödemek bizim adımıza çok büyük bir meblağ.

Rizespor, bu oyuncuyu almazsa ne kaybeder di? Bu para altyapı tesisleri için harcansa çok daha iyi olmazmıydı? Veya altyapı hocalarına iyileştirme yapılsa. Her sezon bu tip Nika’lar, Mustafa’lar, Mutumba’lar birileri tarafından Rizespor’a veriliyor. Elinde Cihan gibi yetenekli bir kaleci var. Sen gidiyorsun, yedek kulübesine oturacak ve tonla para verdiğin Ujkani denilen yaşlı sayılabilecek bir yabancı kaleciyi transfer yapıyorsun.

Dolayısıyla Rizespor’un sorunu yabancı oyuncu transferinden çok yabancıya yabancı kalmaktan geçiyor.

Yine son 10 yıl içinde A.Ş dönemi 20 kez transfer dönemi geçirdi. Yapılan transferlerin birçoğu çöp çıktı. Okan Buruk 15 günlük devre arası transferinde 7 yabancı oyuncu aldırdı ve bu oyuncuların verdiği katkı puan tablosunda gelinen noktada belli.

Birileri kazanacak diye, koskoca camialar batıyor. Burada önemli olan suyun başında kimin oturduğu. Okan Buruk yönetiminde net olarak görüldü ki, yabancı transferi iş olsun diye yapılmadı.

Özetle, Çaykur Rizespor kulübü devre arası transferinde yabancı oyuncuya sarıldı ve onların verdiği katkı altında çok büyük bir iş başararak, kesin düştü denilen takım ligin ikinci devresini bu oyuncuların katkısı altında şahlandı.

Yine yeşil – mavili takım ligde attığı 37 golün 35’ini yabancı oyuncuları atmış.

Rizespor’da rakamlar ortada..

Karar sizin..

Türk futbolunda yeni Tarık Çamdal’lar, Mehmet Topuz’lar hiç bitmez!..

Çaykur Rizespor gibi, altyapısından yıllardır tek bir futbolcu çıkmayan ve kalıcı geliri olmayan bir takım için şimdilik tek kurtuluş bana göre namuslu bir hocanın elinden Rizespor’a transfer edilecek olan yabancı oyunculardan geçer. Bunun ne demek olduğu geçmiş yıllarda yaşadık, gördük. Yine aynı şekilde bunun ne demek olduğunu Okan Buruk’un ayrılması sonrası yaşayıp, göreceğiz!..

Yorum & Haber: SELİM DENİZALP


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar