BAŞKAN ALİ EKŞİ: OVİT KIŞ TURİZMİ İÇİN İDEAL


Türkiye’nin 6 ay boyunca kar olan tek bölgesi Ovit’te kış turizm atağı

 

BAŞKAN ALİ EKŞİ: OVİT KIŞ TURİZMİ İÇİN İDEAL

 

Türkiye’de yılın 6 aydan fazla karla kaplı tek bölgesi olan Ovit Yaylasında Kış Turizm Kayak Merkezi yapılması için çağrıda bulunuldu. Bölgede düzenlediği uluslararası yaz ve kış organizasyonları ile dünya çapında adından söz ettiren Ekşioğlu Vakfı, Ovit’i Rize’nin bir markası haline getirecek kış turizmi için önemli bir mesaj verdi.

Türkiye’de birçok kış turizm merkezinde kar yokluğu nedeniyle sezonun sona ermesine rağmen 2 bin 640 rakımlı Ovit Yaylasında geçen hafta Ekşioğlu Vakfı tarafından düzenlenen 4’üncü Uluslar arası Kar Festivali 3 metreye yaklaşan kar üzerinde gerçekleştirildi. Bölgenin bu özelliğine dikkat çeken ve kayak tesisleri ile bölgenin kış turizmine kazandırılmasını hedefleyen Ekşioğlu Vakfı adına açıklama yapan Başkan Vekili Kadem Ekşi, Ovit’te düzenlenen kar festivali ile çok önemli bir mesaj verildiğinin altını çizdi.

Ekşi konuyla ilgili şunları söyledi.

“Dönemin Başbakan’ı Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan bu bölge ile ilgili kararı aslında 13 Mart 2008 tarihinde verdi. Ne dedi sayın Cumhurbaşkanımız o zaman. Ovit’i kış turizm merkezi ilan ediyorum. Bakanlar Kurulu kararı ile 2008 yılında bu yapıldı. Şimdi sıra Rize’de. Hep birlikte yeni Türkiye’nin inşa sürecinde konuşarak değil yaparak Allah’ın izniyle inşallah Ovit Tüneli ile Ovit ‘i kış turizmine kazandıracağız. Bizler Ekşioğlu vakfı olarak yıllardır bu konunun çözülmesi gerektiğine olan inancımızı sürekli haykırıyoruz. Bu bölgede insanımızın göç etmesini engelleyecek bölgenin işini aşını ekmeğini büyütecek olan yatırımlar Rize’de eğitim sağlık ve turizmdir. Turizm aksında kalkınan büyüyen bir Rize’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Bunun için Ovit’in planlamasının süratle bitirilmesi gerekiyor. Biz Ovit’te yeni seçilecek milletvekili arkadaşlarımızdan 5 binlik planları istiyoruz. Bu kadar açık ve net bir şekilde bunu söylüyoruz. Bu bölgenin hızlı bir şekilde turizme kazandırılması gerekiyor.”

6 AY BOYUNCA KAYAK YAPILABİLİR

Ovit’te 3 metreyi bulan kar kalınlığının Mayıs ayı sonuna kadar devam ettiğine vurgu yapan Ekşi, “6 ay boyunca Ovit yaylasında kar oluyor. 6 ay bu dağlarda kayak yapmak mümkün. Dünyanın en güzel karını Allah bize lütfetmiş. Şimdi sıra Rize ve Rizelilerde. Sayın Valimiz, Belediye başkanımızdan Rize’nin ortak aklı ve fikrini ortaya koyan sivil toplum kuruluşlarından oldubittiye gelmeden Rize’nin gerçek turizm kayak merkezini Ovit’e inşa etmenin gerekliliğine konuşmalıyız. Buna Ovit yaylasında gördüğümüz kar manzarası ile şahit olduk.  Bu dağlar zamanın tanığı ve şahididir. Hep birlikte bu şahitliği yapıyoruz. Bu sevda ve aşk bölgenin makus talihini kıracak bu bölgeye yeniden katma değer katacaktır. 5 binlik planları bitirerek Ovit’i turizme açalım. Hep birlikte Rize’ye bir marka değeri inşa edelim.”

BAŞKAN ALİ EKŞİ: OVİT KIŞ TURİZMİ İÇİN İDEAL

Ekşioğlu Vakfı Başkanı Ali Ekşi ise Ovit’in Türkiye’nin gözbebeği olduğunu belirterek yıllardır vakıf olarak yaptıkları organizasyonlarla bölgenin tanıtımına ve turizmine katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Ekşi, “Ovit yaylası yazın olduğu gibi kış turizminde de adından söz ettirmeye başladı. Son olarak yaptığımız kar festivali ile çocuklarımızla büyük bir coşku yaşadık. Bu festivalle birlikte görüldü ki Ovit yaylası kış turizmi için ideal bir kar seviyesine sahip. Bu konuda uzmanlara yaptırdığımız araştırmalarda Ovit’in dünyaca ünlü kar seviyesine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle Rize’nin yeni markası olacak olan Ovit’te kış turizm merkezi ile birlikte kayak tesisleri için gerekli adımların atılmasını bekliyoruz.”

 

BAŞKAN ALİ EKŞİ: OVİT KIŞ TURİZMİ İÇİN İDEAL

 

BAŞKAN ALİ EKŞİ: OVİT KIŞ TURİZMİ İÇİN İDEAL

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar