BİR GÜNLÜK ASKERLİK SEVİNCİ


BİR GÜNLÜK ASKERLİK SEVİNCİ

BİR GÜNLÜK ASKERLİK SEVİNCİ

 

Rize'de, "temsili askerlik" uygulamasına katılan engelliler, Mehmetçik olmanın mutluluğunu yaşadı.
Vali Ersin Yazıcı, İl Jandarma Komutanlığı’nda engelli vatandaşlar için düzenlenen ’Engelli vatandaşlara bir günlük temsili askerlik uygulaması’ törenine katıldı.
10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla Rize İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle Rize’deki 43 bedensel engelli vatandaşa bir günlük temsili askerlik yapma imkânı sağlandı. Bir günlük temsili görevlerini tamamlayan engelli vatandaşlar düzenlenen yemin töreninde ettikleri yeminle vatani görevlerini tamamladılar. Yeminin ardından Vali Yazıcı ve törene katılan diğer davetliler tarafından Mehmetçiklere terhis belgeleri ve hediyeleri verildi. Terhis belgelerini alan Mehmetçikler sevinçlerini aileleriyle paylaşırken, aileler de etkinliği düzenleyerek çocuklarını sevindiren yetkililere teşekkür ettiler. Düzenlenen törenin sonunda davetliler ve asker aileleri yemin eden askerlerle topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapan İl Garnizon Komutanı J. Kd. Alb. İsmet Cansaran, “Anayasamızın 72. maddesinde vatan hizmeti, “her Türkün hakkı ve ödevi" olarak düzenlenmiştir. Askerlik mükellefiyeti; asker-millet kavramının dünyadaki yegâne örneğini teşkil eden Türk milleti için bir onur vesilesidir. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu ömür boyu taşımaktadır. 1111 askerlik kanunu kapsamında silâhaltına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini, sembolik olarak yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla bugünü tertiplemiş bulunmaktayız. Bugün sizlere kısa da olsa, kutsal askerlik görevini yapmanın gurur ve onurunu yaşatmaktan ve şanlı Türk ordusunun şerefli birer neferi olarak sizleri aramızda görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. ”şeklinde konuştu.
Temsili Askerlik yapanların adına konuşan J. Er Uğur Selvi, Rize İl Jandarma Komutanlığı’na, kendilerine askerlik duygusunu yaşatmak fırsatı verdikleri için teşekkür etti.
Törenin ardından Vali Yazıcı ve beraberindekiler kokteyle katıldı. Kokteylde Vali Yazıcı, engellilerle yakından ilgilenerek, bir süre sohbet etti.
Engelli askerlerin yemin ettiği törene, Vali Ersin Yazıcı, Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, İl Garnizon Komutanı J. Kd. Alb. İsmet Cansaran, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap,  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, kamu kurumlarının yöneticileri, engelli derneklerin temsilcileri, engelliler ve aileleri katıldı.

BİR GÜNLÜK ASKERLİK SEVİNCİ

 

BİR GÜNLÜK ASKERLİK SEVİNCİ

 

BİR GÜNLÜK ASKERLİK SEVİNCİ

 

BİR GÜNLÜK ASKERLİK SEVİNCİ

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar