Hafızlık İcazet Merasimi Rize'de Yapıldı


“İl Geneli Hafızlık İcazet Merasimi” Rize'de Yapıldı

 

 

Rize İl Müftülüğü ve İlçe Müftülüklerine bağlı 58 Kur’an kursunda son bir yıl içinde hafızlığını tamamlayan 524 hafız için toplu icazet merasimi bugün Sahil Camii'nde yapıldı.

İlk defa Rize'de tertip edilen merasim törenine Rizeliler büyük ilgi gösterdiler.

Sahil Camisinde gerçekleşen törene, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan Karal, Hikmet Ayar, Belediye Başkan Yardımcısı Sultan Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, İl Müftüsü İsmail Yalçın ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Yoğunluk dolasıyla camiye sığmayan vatandaşlar için caminin dışında dev ekran kuruldu. 

Vali Bektaş, burada yaptığı konuşmada, hafız olmak kadar hafız kalmanın da önemli olduğunu belirterek, "Rabbimizin bize mesajı olarak gönderdiği Kur'an'ı beyninde bir bütün olarak taşıyabilmek ve muhafaza edebilmek gerçekten çok önemli. Hafızlık çok kutlu bir duygu. Bütün hafızlarımızı kutluyorum." dedi.

Milletvekili Hasan Karal ise "Bu güzel görüntü Rizemizde bu zamana kadar dini faaliyetlerimizin içerisinde belkide en anlamlı olanlardan bir tanesidir. Bugün 524 hafız kardeşimiz icazetlerini alacaklar." diye konuştu.

Kur'an'ı ezberlemenin çok önemli olduğuna işaret eden Karal, şunları kaydetti: "Kur'an'ı ezberlemek belkide dünyanın en şerefli vazifelerinden birisidir. Kur'an'ı ezberlemenin önemli olduğu kadar Kur'an' anlamak ve anlaşılan Kur'an'ı anlatmak ve anlatılan Kur'an'ı anlamayanların idrakine sunmak belkide çok daha önemli bir görev olsa gerek. Bugün Kur'an yeterince anlaşılamadığı için Kur'an adına cinayetler işleniyor. Kur'an'ın ismi kullanılarak İslamın o güzel mesajı maalesef istismar ediliyor. Bugün maalesef dünyada en büyük pirimi din yapmaktadır. Din adına ortaya çıkan ve dini kullanan insanları aldatma yönüne giden ve dünyevi çıkarlarına alet ederek menfaat devşirmeye çalışan dünyada anımsanmayacak ölçüde bir büyük yığın var. Bugün Müslümanlık ve İslam dini en büyük sıkıntıyı Müslümanlardan çekmektedir. "

İl Müftüsü İsmail Yalçın da hafız olan öğrencileri tebrik ederek, Müslümanların Kur'an'ı doğru öğrenmesi ve anlaması gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından 524 hafıza icazet belgeleri verildi. Bütün hafızlara tablet hediye edilen programda ayrıca kura çekimiyle belirlenen 30 hafız ise umreye gönderilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

 1. 1 1
  {usertitle}

  davvut özel

   6 Ağustos 2016 21:44
       

  rizede hafızların darbesi darbe işte böyle olur fetö ve köpekleri.bu fadoğrafa iyi bakın müslüman böyle dir işte bakın size benziyomu.

Yorum Yapın