Onursal Başkan Yardımcı;" Altyapıya Yönelmeliyiz"


 


Çaykur Rizespor Onursal Başkanı Hasan Kemal Yardımcı, Rize’nin gerçek bir yetiştiriciye ihtiyacı var diyerek;” Dışarıdan gelen hocalar, altyapıya fazla ilgi göstermediler. Benim dönemimde de böyle oldu, teknik anlamda söylüyorum, altyapıya gereken ilgi benim zorumla biraz oldu. Tabi hocaların içinde bulunduğu ortamda,  tamamen düşmemek veya çıkma mücadelesi içinde oldular. Bu durum Türk futbolunun genel hastalığı olarak da kabul edilebilir. Her gelen hoca önce A takımı düşünüyor. Böyle olunca dışarıdan gelen her hoca ne altyapı eksikliği nede Rizespor’un dertlerine öncelik vermediğini ( teknik manada ) tespit ettim. Bizim gerçek yetiştiriciye ihtiyacımız var. Gelen hoca kısa vadede başarıya odaklandı. Bunun yanında altyapıdan A takıma çıkan genç oyuncular ise kendini bir şey zannetmeye başlıyor. İki topa vuruyor, kendini bir şey zannediyor. Rize’den topçu çıkar, ben görüyorum kapasite var, üzerine düşeceksin. Rize altyapısından oyuncu çıkması demek, Çaykur Rizespor sevgisini tabana yaymanın vesilesidir. Dünyanın her takımında genç takımdan bir oyuncunun A takımla maça çıkması taraftarı otomatikmen olarak kucakladığı ve ilgi alakanın artığını biliyoruz. Onun içindir ki altyapıdan oyuncu çıkarmamız lazım. Benim dönemimde temelleri atılan altyapı tesisleri bitince çok daha sağlam bir şekilde ilerleyeceğiz. Zaten Rizespor’a yapılacak olan en büyük iyilik altyapıyı köklü çözüme ulaştırıp Türkiye’de Altınordu modelinin Rize’ye uygun bir modelini geliştirmektir. Rize’ye en büyük hizmet budur. A takıma oyuncu almak bugünü kurtarır, seneyi kurtarır. Çok iyi bir eğitim modeli ve eğiticiler bulmak lazım. Trabzon’un son yıllarda yaptığı çıkışı altyapıda bizim tarlamız da yapabilir. Zamanında Rize’den Şenol Birol, Oktay Çevik, Hüsnü Kürkçü, Hasan Vezir, Hakan Tecimerler çıkmadı mı ?” ifadesini kullandı. 

“Çaykur Rizespor nasıl daha iyi olur ..”

Çaykur Rizespor kulüp Başkanı Hasan Kartal’ın başkanlığı devir aldığı zaman açıklanan 200 Milyon borcun üç ay sonra yapılan kongrede 90 Milyona inmesinin bir yanlışlık olduğuna değinen Onursal Başkan Yardımcı;” O açıklama ve rakamlar beni üzmüştü. Hasan Kartal işi iyi götürüyor ki kulübün borcunu artırmadı. Bizim şuanda olan borç diğer kulüplerin yıllık ödediği faizlerinin yarısından az, bazılarının dörtte biri. Bizim asıl konuşmamız gereken şey;” Çaykur Rizespor nasıl daha iyi olur” Hasan Kartal başkanın eksiği var, fazlası da var. En azından takıma sahip çıktı, Başkanlık yapıyor. Kulüp zamanında başkansız kaldı ve anahtarı Vali’ye teslim edildi. Benim başkan yardımcımdı ve kendisinden çok memnumdum. Ali Zeki Saruhan bir tarafa o bir tarafta biz çok mükemmel bir yönetim yaptık. Ben hep buradaydım, işimin başındaydım ama benim de sağlık sorunlarım oluştu. Midemin bir kısmını aldılar. Allaha şükür şimdi iyiyim." cümlesini kullandı.

 

“Rize’ye Yakışan Transferler Yapmak  Lazım”

Onursal Başkan Hasan Kemal Yardımcı, Çaykur Rizespor’un durumunun çok kötü olmadığını her takımın olduğu gibi Rizespor’un eksiklerinin bulunduğuna dikkat çekerek ;” Ben bardağın dolu tarafından bakıyorum. Elbette yanlış ve eksiklerimiz var. Futbol yönetmek bu şartlar altında Türkiye’de kolay değil. Ben toparlayıcı olarak bir abi olarak nerede bir eksiğimiz var onları konuşalım, bunları giderelim. Burada birinci hedef Rizespor’u ligde tutmak. Transferde neler eksik, öncelikle benim gördüğüm geçen sezon orta saha direncini bu sezon yakalayamadık, forvet etkinliğimiz yok. Dolayısıyla kaliteli bir veya iki orta saha oyuncusu almamız lazım, aynı şekilde kaliteli bir veya iki forvet lazım bize diye düşünüyorum. Bunları aldıktan sonra diğer eksiklere bakmak lazım. Rize’ye yakışan transferler yapmak lazım, benim zamanımda da transferde yanlışlıklar oldu. Daha doğrusu transferde yanlış yapmayan kulüplerde yok. Türkiye’de bu menejer sistemi bu işin içine etmiş durumda. Başta sorumluluk alarak bilinçli, akıllı taşın altına elini sokarak adam almak lazım. Bu sezon ilk hedef bu takımı ligde tutmak, daha sonra seneye takımı gençleştirme başta olmak üzere Türkiye’yi tarayarak bu oyuncuları kadroya katmak ve parlatıp satmak olmalı. Rizespor’un yaşaması bundan geçer” dedi.

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar

 1. 0 0
  {usertitle}

  Ali

   19 Ocak 2020 00:23
       

  Bismillah Rizespor okulunu açalım  yetenekli çocukları ilk okuldan buraya seçmeli alalım bir Rizespor koleji markası yapalım