HERŞEYE RAĞMEN HAYATA TUTUNDU


Geçirdiği kazaya rağmen hayattan kopmadı

HERŞEYE RAĞMEN HAYATA TUTUNDU

 


- Çamlıhemşin ilçesine bağlı Yağmurlu köyünde 22 yıl önce geçirdiği kaza sebebiyle felç olan Yaşar Çelik, 3 şiir kitabı yazarak yaşama tutundu
- Çelik: "Engelli ya da yatağa bağımlı hastalar sürekli tüketmekten ziyade ellerinden geldiğince üreterek hayata tutunmalı"


Çamlıhemşin ilçesine bağlı Yağmurlu köyünde 22 yıl önce geçirdiği kaza sebebiyle felç olan Yaşar Çelik, 3 şiir kitabı yazarak yaşama tutundu.

63 yaşındaki Çelik, "Dört Mevsim", "Gitmeyen Ayakların Gezgin Düşünceleri" ve "Yorgun" adlı üç şiir kitabı yazdı. Çelik'in, yatağının başında bulunan bilgisayar sayesinde yazdığı kitaplarından, bugüne kadar 8 bin adet basıldı.

Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, 22 yıl önce trafik kazası geçirdikten sonra felç olduğunu belirterek, "Herşeye rağmen hayata tutundum. Çocuklarım çok küçüktü. Bir şeyler yapmak zorundayım. Yazdığım şiirleri kitaba dönüştürdüm. Bu kitapları dostlarım sayesinde sattım" dedi.

Elinden geldiğince engelli hakları konusunda çalışmalar yapmaya ve bu konuda mücadele etmeye çalıştığını dile getiren Çelik, "Ben kitap, şiir yazıyorum, bilgisayarla uğraşıyorum. Hayattan kopmamak lazım. Hasta hep tüketime değil, üretime de dönük olmalıdır. Engelli arkadaşlarıma sesleniyorum. Keyif aldığınız işlerle uğraşın. Ben bu halimle, tekerlekli sandalyeyle arıcık kursuna gittim" diye konuştu.

 

HERŞEYE RAĞMEN HAYATA TUTUNDU

 


Çelik, Rize gibi coğrafi yapısı engebeli bir yerde engelli olmanın gerçekten zor olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"İlimizde düz alan çok az ve gidebildiğim her yere tekerlekli sandalyeyle gitmek zorundayım. Bu şartlarda çok zor ama yatağa bağımlı kalmamak için bu halimle 4 yıl köy muhtarlığı yaptım. Sağlık kurumlarına bile tekerlekli sandalyeyle kendim gitmeye çalışıyorum. Gidemediğim zamanlarda aile hekimliğinden, Kaçkar Devlet Hastanesi ambulans hizmetlerinden ve Çamlıhemşin Toplum Sağlığı Merkezi Evde Sağlık Hizmetleri biriminden destek alıyorum. Sağolsunlar aradığım zamanlarda desteklerini esirgemiyorlar."

 

HERŞEYE RAĞMEN HAYATA TUTUNDU

 


Engelli ya da yatağa bağımlı hastaların sürekli tüketmekten ziyade ellerinden geldiğince üreterek hayata tutunmaları gerektiğini vurgulayan Çelik, "Toplum bize acıyarak bakmasın, herkes birer engelli adayıdır. Ben dağlarda rehberlik yapardım ama şimdi bu yataktayım. Yarın kimin başına ne geleceğini kimse bilemez. Biri bana acıyarak baktı mı ben ona acıyorum" ifadelerini kullandı.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar