12 MİLYON TL NEREDE ?


RİZE ORGANİK HAVZAYA DÖNÜŞEBİLİR"
- RİZE ZİRAAT ODASI BAŞKAN ADAYI TEMEL ALİ UZUN, PROJELERİNİ AÇIKLADI, MEVCUT ZİRAAT ODASI YÖNETİMİNE SORULAR YÖNELTTİ

12 MİLYON TL NEREDE ?

 

 

Rize Ziraat Odası Başkan Adayı Temel Ali Uzun, Rize’nin kimyasal gübreden vazgeçilerek organik havzaya dönüştürebileceğini söyledi.
Rize Ziraat Odası Başkan Adayı Temel Ali Uzun, Rize Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı. Uzun, Rize Ziraat Odası’nın yıllık 1 milyon TL civarında geliri ve 100 bin’e lakın üyesi ile dev bir STK olduğunu, ancak bu gücün karşılığını veremediğinden dolayı “Uyuyan devi uyandırmak için” aday olduğunu hatırlattı. Uzun, gelişmiş toplumlarda tarımla ilgili STK’ların yönetimlerde etkin olduğunu, ancak Türkiye’nin bir tarım ülkesine rağmen çiftçi ve tarım örgütlerinin yeterli etkinliği bulunmamasına dikkat çekip, “Biz her konuda fikir bildiren ancak her şeye burnunu sokmayan bir yönetim şekillendireceğiz. Bu derece büyük bir STK başta tarım sektörü olmak üzere Rize’nin ve Rizelilerin kalkınmasına destek sağlayacak adımlarda fikir sahibi olmalı ve fikir bildirmelidir” dedi.

RİZE ORGANİK HAVZA OLABİLİR
Rize’de çay tarımının genel tarımın yüzde 84’lük bölümünü oluşturduğunu ve çay sektörünün yıllık 2 milyar dolarlık bir işlem hacmi olduğunu belirten Uzun, “Yapılacak projeler ile çay sektörü daha da iyileştirebilir. Biz ilimizin organik bir tarım havzasına dönüştürülmesi için kullanılan suni gübreden vazgeçilerek doğal gübre kullanımına geçilmesi için girişimlerde bulunacağız. Kimyasal gübreden vazgeçilerek Rize organik tarım havzasına dönüştürülebilir. Bu şekilde ürünümüzün değeri artacağı gibi, üreteci ve sanayicimizin de refahı yükselecektir” ifadelerini kullandı.

 

12 MİLYON TL NEREDE ?

 


OSB’DE SOĞUK HAVA DEPOSU
Uzun, çay kadar kivi ve diğer tarım ürünlerini de önemsediklerini ifade ederek “İlimizde bir soğuk hava deposu bulunmadığı için, kivi üreticileri topladıkları kivileri zaman kaybetmeden satmak zorunda kalıyor. Bu nedenle üretilen kivi gerçek değininin çok altında elden çıkıyor. Şuanda bu yönde bir çalışma olup olmadığını bilmiyorum. Ancak göreve geldiğimizde Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bir kivi soğuk hava deposu oluşturmayı düşünüyoruz. Bunun kaynağını bulmak hiç de zor olmayacak. Ziraat Odalar Birliği bünyesinde bulunan Avrupa Birliği Projeleri departmanı ile iletişim kurup alacağımız proje desteği gerekli kaynağı oluşturacağız” diye konuştu.

12 MİLYON TL NEREDE ?
Uzun, adaylığının açıklanmasının ardından mevcut yönetimin hakkındaki iddialarına da cevap vererek “Odanın sahip olduğu ekonomik imkanların şahsi çıkarlarımız için kullanılacağını iddia ettiler. Ben soruyorum. Bu odalar para yeme yeri midir Bu odalarda para mı yeniyor ? Böyle bir sistem mi var ? Bir çok sivil toplum kuruluşunun içerisinde görev aldım. Böyle bir şey görmedim. Eğer varsa bu bizimle son bulacak. Mevcut başkan 14 yıldır görevde. 14 yılda odanın yaklaşık 14 milyon TL geliri olmuş. Bu para nerede ? Bu para ile ziraatın geliştirilmesi adına ne yaptılar ? 2 milyon TL paraları olduğunu söylüyorlar. O zaman 12 milyon TL nerede ?" şeklinde konuştu.

"ÇAYKUR ÖZELLEŞTİRİLSİN DEMEDİM"
Uzun, 2010 yılındaki bir makalesinde “Çaykur’un özelleştirilmesini desteklediği” yönünde ifadeleri bulunduğu iddialarını yanıtlayarak, “Benim makalem arşivlerdedir. Gizli bir şey değildir. İsteyen bugün de o makaleme ulaşıp okuma imkanı bulabilir. Söyledikleri kesinlikle iftiradır. Ben kesinlikle Çaykur’un özelleştirilmesini savunmadım. O günlerde Çaykur’un özelleştirilme tartışmaları vardı. Eğer özelleştirilecekse, bu kaçınılmaz hale gelecekse alınması gereken bir takım tedbirlerden bahsettim. Makalemde bahsettiğim tedbirler arasında, Çaykur özelleşecekse yüzde 49’unun devlette kalması, 30’unun halka kalan 21’inin ise Ticaret Borsası’na verilmesi gerektiğini savunmuştum. Ancak eleştirirken yazıyı bile okuma ihtiyacı duymamışlar” dedi.

 

 

MEVCUT YÖNETİM HİÇ BİR ÇALIŞMA YAPMADI

 

Hükümet tarafından görüşülen her köye bir ziraatçı projesinde Rize”nin pilot bölge olabileceğini söyleyen Uzun” Bunun için bastıracağız. Kivi ile ilgili OSB de soğuk hava deposu yapılabilir. Burada enerjinin ucuz olması bir avantaj olarak kullanılabilir. Rize merkez de 40 bin dolayında il genelinde ise 100 bin dolayında ziraat odası üyesi bulunmakta, belki Türkiye genelinde illere göre bu kadar yüksek bir rakam yoktur. Ziraat odasının görevi üreticinin verimini artırmak ve Azotlu gübreden suniye dönmek için çalışma yapmaktır. Bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmadı” dedi.

 

   3 DÖNEM GELENEĞİ

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan”ın başlattığı 3 dönem geleneğine Ziraat Odasının da uyması gerektiğini belirten Uzun” Paliç 14 yıldır oda başkanlığı yapmakta, artık 3 dönem geçti ve yeni yüzlerin gelmesi gerek. Çay üreticisinden Borsa tarafından bin de 2 kesilmekte, bu yasal değildir, biz bunu önlemek için çalışacağız, borsa kendi üyelerinden aidat almalı” dedi.

 

BİNANIN TAMİRATINI BİLE YAPTIRAMIYORLAR

Ziraat odasının eski yöneticilerinden başta Rize ziraat odasının kurucusu rahmetli Muhittin Türüt odaya arsa aldı bina yaptı. O kıt imkanlara rağmen ortaya bir eser koydu . Fakat bugünkü yönetim 14 yıldır orada duran insanlar o binanın tamiratını bile yapamıyorlar.Adama sorarlar yılda 1 trilyon geliri olan bir oda siz ne yaptınız diye…

Proje ortaya koyamayan insanlar bu tip saçma saldırılarla seçim kazanmaya çalışıyorlar. Bu yönetim Rize’ye ağabeylik yapamamıştır. 15 yıl Rize’deki en büyük stk’nın yönetiminde bulunacaksınız ziraat odalar birliğinin en büyük odalarından bir tanesi olacaksınız , bu ilden başbakanlar bakanlar çıktı fakat bunlarla birlikte bir çalışma yapamayacaksınız. Sivil toplum kuruluşlarından uzak Rize’den uzak bir yönetimle sessiz sessiz duracaksın. Biz Rize Ziraat Odasını yeniden ayağa kaldıracağız .Biz bu sistemi yıkacağız . Uyuyan Devi Uyandıracağız.

İKİZDERE ZİRAAT ODASINI AÇMAK BİZE NASİP OLACAK

- Şimdiki yönetim ağabeylik yapamadı.

Rize ziraat odası başkan adayı Temel Ali Uzun ikizdere’de ziraat odası olmadığını var olan ziraat odasının kapandığını söyleyerek seçildiklerinde İkizdere’de ziraat odası açmak asli görevlerimizden olacak dedi
Rize’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Rize Ziraat odasının yeterince ağabeylik yapmadığını ifade eden Uzun,”Odası olmayan tek ilçemiz İkizdere şimdiki yönetimin döneminde İkizdere odası kapanmıştır. Rize’deki ziraat odası İkizdere’ye destek vermeliydi ağabeylik yapmalıydı. Bunu beceremediler. Biz geldiğimizde ikizdere’de oda kurmak bize nasip olacak inşallah” dedi.

ZİRAAT ODASI SIKIŞTIRILMIŞ GENEL KURUL YAPIYOR

Rize Ziraat Odasının yapacağı genel kurulu eleştiren Uzun, Rize’nin böyle bir güce sahip sivil toplum kuruluşunun daha büyük bir genel kurul organizasyonu yapması gerekirdi. Diğer Sivil Toplum Kuruluşu yöneticilerini davet etmesi gerekirdi. Şehrin önde gelenlerini davet etmesi gerekirdi. Fakat sıkıştırılmış bir genel kurul yapılıyor. Genel kurulda konuşmacılar çıkabilir veya adaylar kendilerini ifade etmek için konuşma yapma gereği duyabilir. Fakat küçücük odada genel kurul yapılacağı için bu tarz imkanlar olmayacak” dedi

DELEGELERİ TEK TEK DOLAŞACAĞIZ

Delegeleri tek tek dolaşıp bilgilendireceklerini ifade eden Uzun,Tüm delegeleri dolaşıp projelerimizi anlatacağız. Geçmişi eleştirerek siyaset yapmak istemiyoruz. Biz projelerimizi delegelerimize anlatıp onlardan oy isteyeceğiz. Ayrıca delegelerimizi ve muhtarlarımızı seçimden seçime hatırlamayacağız. Yılda bir çok kez bir araya gelip odamız faliyetleri ve projeleri hakkında bilgilendirme toplantıları yapacağız” dedi.

 

KAZANMA ŞANSIM ÇOK YÜKSEK

 

Ziraat Odası seçimlerinde kazanma şansının çok yüksek olduğunu belirten Başkan adayı Temel Ali Uzun;" Ben iktisatcıyım, mali müşavirim, aynı zamanda ise çay üreticisiyim. Mesleğim gereği rakamlarla iç içeyim. Hesabımı kitabımı yaptım ve bu seçimi çok farklı kazanacağız. Tabi kaybedersekte bu dünyanın sonu değil, gider tebrik ederiz. Kazanırsam ertesi sabah ilk yapacağım iş birlik beraberlik mesajı vermek olacak" dedi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar