Milletvekili Avcı, Müjdeleri Bir Bir Sıraladı


 


AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Türkiye'nin en büyük projeleri arasındaki 3 mega projenin Rize'ye kazandırıldığını söyledi.

Avcı, Ziraat Çay Bahçesi'nde düzenlediği basın toplantısında, projeleri arasında yer alan üç büyük projeden birinin Rize-Artvin Havalimanı olduğunu belirterek, "Rize-Artvin Havalimanı'nın yıl sonuna kadar tamamlanması için azami gayret gösteriyoruz. Rize'nin en önemli beklentileri arasında Lojistik Merkez ve Şehir Hastanesi vardı. Her iki projemiz de bu yılın yatırım programına alındı." dedi.

Özellikle şehir hastanesiyle ilgili son bir yıl içinde önemli mesafeler aldıklarını ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

"Lojistik merkez de en hayati konularımızdan birisidir. Bizzat Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi vizyonuyla bu projenin Rize'ye kazandırılması talebi olmuştur. Projeyle ilgili ÇED sorunu çözüldü. Bu yıl içinde de inşallah çalışmalara başlanacak. Önce yap-işlet-devret kapsamında planlamamızı yaptık. Talep gelmezse yatırım programı kapsamında ihalesi yıl içinde yapılacak."

Avcı, Rize'de dolgu sahasında bulunan binalarda kentsel dönüşüm konusunda bir zaruret bulunduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

"Özellikle belediye bloklarını da kapsayan dönüşümün hayata geçmesi gerekiyor. Dolgu sahasındaki binaların yıkılma ihtimalinin bulunduğu yıllardır söyleniyor ve bu konuda raporlar mevcut. Projeyle ilgili her şey hazır ve sonuca çok yakınız. Burada en çok düşündüğümüz şey vatandaşımızın memnuniyetidir. Şu an esnafımızla görüşüyoruz. Esnafımızın bize ilettiği bazı talepler var, o talepleri de karşılayabilirsek en az sorunla bu projeyi de hayata geçireceğiz. Bunu başarabilirsek daha sonra yapacağımız dönüşümler için de ciddi bir emsal teşkil etmiş olacak. İnce eleyip sık dokuyoruz. Vatandaşlarımızla el ele vererek birlikte bu dönüşümü gerçekleştirmek istiyoruz. Şu an için tarih veremiyoruz ama en yakın zamanda projeye başlamak istiyoruz."

Avcı, Hemşin ilçesindeki kentsel dönüşüm çalışmasında sona gelindiğini, artık Rize'nin turizmini pazarlayacak en önemli fotoğrafın Hemşin fotoğrafı olacağını sözlerine ekledi.

Sanayi Sitesinin Taşınması

Milletvekili Avcı sanayi sitesinin taşınmasıyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Rize Merkezdeki sanayi sitesinin taşınmasıyla ilgili TOKİ Başkanlığımız daha önce belirtilen yerde yani Çiftekavak’da bir sanayi vadisi inşa etmek için çalışma başlatmıştı. Orayla ilgili acele kamulaştırma kararı alınmıştı. Esnaflarımızla Belediye Başkanımız, Valimiz hep beraber bir toplantı yaptık. Onları da memnun edecek şekilde problemi çözmeye çalışıyoruz. TOKİ Başkanımızda yakında Rize’ye gelecek. Hem kentsel dönüşüm hem de sanayi sitesiyle ilgili görüşeceğiz. En az sorunla buranın problemini çözmeye çalışıyoruz.” dedi.

Avcı, basın toplantısının ÇAYKUR ile ilgili bölümünde aralarında engellilerin de olduğu 750 ile 1000 kişi arasında ÇAYKUR'un en az ilkokul mezunu mevsimlik işçi alımı yapacağını kaydetti.

Avcı, mevsimlik işçilerin 2020 yaş çay sezonu itibariyle ÇAYKUR'da istihdam edileceğini kaydetti.

Avcı, başvuruların İŞKUR aracılığıyla alınacağını ve mevsimlik işçilerin noter kurası ile belirleneceğini ifade ederek, "ÇAYKUR’un mevsimlik işçi alımı konusu epey zamandır konuşuluyor. Net rakam vermemekle beraber şunu ifade edeyim. Önümüzdeki süreçte inşallah netleşecek. İnşallah içinde engelli vatandaşlarımızın da olduğu 750 ile 1000 arasında mevsimlik işçi alınması planlanıyor. Geçen yıl emekli olan kişi sayısı herhalde 700’ün üzerinde. Şimdi artık ciddi bir işçi ihtiyacımız da var. Biz bu işçi ihtiyacını karşılayabilmek için inşallah bu süreçte ÇAYKUR’umuz hiçbir adaletsizliğe mahal bırakmadan bir tek kişinin istisnai olarak girmesine zemin hazırlamadan sadece ve sadece noter huzurunda herkesin görebileceği bir şekilde kura yoluyla bu alımların gerçekleşmesini arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Avcı, başvuru tarihinin ve alımların önümüzdeki günlerde ÇAYKUR tarafından kamuoyuna açıklanacağını belirtti.

Toplantıya, AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim ve Başkan Yardımcısı Abdullah Oğuz Hut da katıldı.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın