Denizlerimizi Kuruttular

 

Denizlerimizi Kuruttular
Etrafımızdaki denizlerde balık nesli tükeniyor. Yapılan tespitlere göre her geçen gün denizlerimizde avlanan deniz canlı türlerinin tükendiğine, ekolojik sistemin hızla değiştiğine şahitlik ediyoruz. Çok sayıda küçük tekne ile avlanmaya çalışan balıkçı aileleri yoksullaşırken ve avcılığa devam edemezken, bu alandaki büyük şirketlerin kâr hırsı, şuursuzluğu ve sorumsuzluğu giderek artıyor.
Bu yüzden üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık nesli giderek azalıyor.
Sebebi nedir?
Etrafımızdaki ülkelere bakmamız gerekiyor. Mesela Yunanistan’da balık çok! Hem de çok. Romanya’da çok.
Nasıl başarmışlar bu işi?
“Avrupa Birliği üyesi oldukları için, kafalarına göre avlanma yapamıyorlar, kaç metre derinlikte balık avlayacaklarını, yılda kaç ton balık avlayacaklarını, balık stoklarını, balıkçı filolarının yönetimini ve denetimini, Avrupa Birliği yönetmeliği belirliyor.”
Yunanistan’da 40 metre derinlik sınırı var. 39 metrede balık avlayamazsın! Yasaktır … Bizde kaç metre ? 24 metre… Olacak şey değil! Balığın neslini kurutan bir uygulama! Çünkü para hırsı gözünü bürümüşler deniz çayırlarını silip süpürüyor!
“Avrupa’da en fazla balıkçı teknesi kimde? Bizde. Avrupa Birliği ülkeleri yılda kişi başına ne kadar balık yiyor? 26 kilogram. Biz sadece 7 kilogram! Norveç’te 6 bin 400 balıkçı teknesi var. 150 ülkeye balık ihracatı yapıyor. Türkiye’de 18 binden fazla balıkçı teknesi var.” Birçok ülkeden balık ithal ediliyor!
Balıkçılık, dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde “balıkçılıktan sorumlu bakanlığa” veya Denizcilikten sorumlu bakanlığa bağlıyken, bizde kime bağlı? Tarladan ve ormandan sorumlu tarım bakanına bağlı!
Gördük mü arızayı? Ana meseleyi anladık mı?
Zannetmiyorum. Bu gidişle insanımız bu olağan üstü besinden yararlanamayacaktır. Yazık değil mi!
Çok önemli bir protein kaynağını kendi ellerimizle kanunlarımızla yönetmeliklerimizle engelliyoruz!
Aklı olanlar için ne güzel örnekler var.
Balık mevsiminde balığa hasretiz. Denizlerimizden istifade etmek varken yetiştiği alanları talan ediyoruz!
Devletimizin bu önemli meseleyi modern çağın gereklerine uygun olarak çözmesi gerekiyor.
Herkesin her istediğini yaptığı bir ülke olmaktan bir an önce kurtulmalıyız…
Selam ve dua ile


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın