İki Takımda Ders Verdi!..


 


Dün Ankara’da iki takım arasında bir çarpışma yaşandı.

MKE Ankaragücü’de Çaykur Rizespor’da  devre arası transferi dersi verdiler bence.

İki takım adına devre arası transferlerinde alınan oyuncular takımlarına ligin ikinci devresinde müthiş katkı sağladılar.

Süper lig tarihinde MKE Ankaragücü takımını deplasmanda hiç mağlup edemeyen Rizespor, adeta eline geçirdiği fırsatı özellikle oyunun ilk devresinde şarjörü boşa boşaltması sonrası geri tepti.

Maça geçmeden önce, MKE Ankaragücü takımı stat nasıl yapılır dersini verdi bizi. Eryaman’da yapılan bu stat bizim stada 10 çeker. Başka bir şey demiyorum, keşke bizim stadımızda bu kadar modern olsa! Bildiğin Beşiktaş stadının mini bir kopyası. Ambiyans müthiş, bizimkilerde zamanında Rize stadı için Fenerbahçe stadının kopyasını almıştılar ama 10 sene önce Rizeliye yapılan stat değil Fener’in stadının mini kopyası, Kadıköy’de Fener’in stadının yanından geçen kurbağalı derenin üstü kapalı hali!..

Zaten Rize’de yıllardır ne doğru düzgün yapılmış ki!. Yılardır yazıyorum bu kadar siyasi gücü üst düzey yetkiye sahip Rize şehri bu imkanları daha ne zaman bulur Dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi olan Rize’ye en basiti 30 yıldır yeni bir modern otobüs terminali yapamıyorsan, her gün binlerce kişinin oturduğu ve ve en ufak zelzele sonrası yıkılma riski taşıyan belediye bloklarını yeniden yıkıp, inşa edemiyorsan kusura bakmayın ama bizim siyasetten bir şey olmaz..

Ankara’dan istemesini bileceksin. Ufak tefek memur atamaları, benim arsamın önünden yol geçsin, şu binama birkaç kat daha fazla kat atayım düşüncesi altında yazık oldu Rize’ye. Bir daha Recep Tayyip Erdoğan gelmez Rize için. Rize’nin geleceğini karartan son 17 yılda siyaset yapan, STK Başkanları, Belediye Başkanları.. Kim varsa yazık ettiniz. Belki kısa zamanda dünyalıklarını yaptınız ama gelecek adına yeşil Rize her geçen gün beton yığını oldu ve olmaya da devam ediyor.

Konu stattan açıldı, siyasete uzandı. İki cümle daha yazayım ve maça geçeyim. Trabzonlu Bakanların yanında Ankara’da bakanlıkların da onlarca Trabzonlu çalışıyor. Trabzonlu bakan Trabzonlu hemşerilerine sırtını dönmüş ve onlarla birlikte Trabzon için gece gündüz proje üretiyorlar ve yapıyorlar. Bizde ise durum tam tersi. Yılardır Rize için üst düzey görevde bulunanlar bir Rizeliyi yanında almaz. Sebep ne? Yaptıkları kısa zamanda dünyalık mali işlerden Rizelinin haberi olmasın mı? Kimse duymasın mı? Diye acaba içimden geçiriyorum. Bir Recep Tayip Erdoğan hangi biriyle uğraşsın.  Reis doğru dedi ;” Yanımda kimse yok!...”  Sayın Cumhurbaşkanına Rize için bir proje getirdin de, yapmadı mı? … Valla bizim siyasetçiler bırakın projeyi vatandaşın telefonuna çıkmakta zorlanıyorlar.. Buraya her atanan Vali kaldığı süre zarfında kendi isteklerini Rize’nin isteklerinin önünde tutuyor. Oysa ki Valiler geçici, tam tersi olması lazım, Gelen Vali Rize’ye ayak uydurması gerekiyor diye düşünüyorum, çünkü gelen her Vali gidici!..

Maça geçecek olursam Rize takımına son haftalarda bir bahar yorgunluğu var. Birçok oyuncuda form düşüklüğü söz konusu. MKE Ankaragücü maçında bana göre ayakta kalan tek isim Samudio oldu. Özellikle çok beğendiğim savunma dün kötü bir günündeydi. Yenilen iki gol bizim savunmaya yakışmadı. Beşiktaş maçında Vida elini kolunu sallayarak kornerden gelen topa kafa vurdu, dünde aynı kornerden Pazdan’ın vurduğu kafa gibi. İlk devre fark atacağın maçta atak sonlandırmada berbat tercihler sonrası sadece bir gol bulduk. İkinci devre Okan hoca Mustafa Saymak’ı dışarı almada geç kaldı. Rakip teknik adam Mustafa Kaplan’ın yaptığı hamleler maçı kendi adına çevirdi. Son dakikada gelen penaltı kararı fark atacağın maçta bir puanı kurtarmaya yetti diyebiliriz.

Ligin boyu kısaldı, gelecek sezon Okan hocanın kadrosunda yer almayacak oyuncular yavaş yavaş belirleniyor. Bu durumu bilen oyunculardan bir kaçı nasılsa bavulu topluyorum düşüncesi altında aldıkları sürede fazla sıkmıyorlar. Okan hoca bu isimlerle yoluna devam etmeyecek.  Avrupa yolunda çok önemli iki puan kaybı yaşandı. Rizespor’un ligin ilk yarısında rüyasında görse inanamayacağı ama geldiği noktada hep bir ağızdan dile getirdiğimiz Avrupa serüveni için ilk beş şansımız maalesef bizim elimizden çıktı. Alanya, Antalya ve Malatya takımlarının alacakları skorlar ve bizim de son üç haftada çıkaracağımız olası bir 9 puan bizi bir yere taşıyacak ama dediğim gibi takımda bir doyum oluştu, bazı oyuncular artık eskisi gibi sıkmıyor, akılları transferde ve aşırı yorgunluk var.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar