Pazarspor'un Şampiyonluk Öyküsü !..


 


Bu toprağın çocuklarına güveneceksin..

80’li yıllarda Rizespor bunu yapmıştı. Küme düşmesin denilen Rizespor o sezon kendi öz evlatları ile şampiyonluk sevinci yaşayarak süper lige çıkmıştı.

Pazarspor’da bu sezon bunu yaptı. Sezon başında bu ligi iyi bilen başarıya aç, idealist, kendi oyun ekolü olan futbolcuya psikolojik destek veren ve oyuncusuna sezon sonu başarı hayali kurduran bir teknik adam Rizeli Kadir Kar’ı göreve getirerek aslında sezon sonu yaşayacakları şampiyonluk ateşini yakmıştılar.

Kadir Kar hoca ile başlamak isterim.

Rizeli genç bir teknik adam. Alt liglerde birçok takımda görev almış, kendini her fırsatta yenilemiş ve yenilemeye devam eden bir isim. Kadir hoca için fazla bir şey yazmayayım ben size süper ligden bir örnek vereyim. Bu sezon Fenerbahçe takımının başına geçecek olan Erol Bulut’u düşünün, Kadir Hoca’da Rize’nin Erol Bulut’u bence. Bak göreceksiniz ileri ki yıllarda adından çok söz edecek.

Bu sezon başı memleketinin takımında kendisine görev verildi. Kadir Kar ve ekibi hafıza belleğinde yer alan oyuncuları bir bir Pazarspor’a transfer etti. Öyle diğer kulüpler gibi üst düzey paralar karşılığı değil. Örneğin kendi gruplarında yer alan ve play – off maçında da rakibi olan Nevşehir BLD. Takımında olduğu gibi sadece bir oyuncuya 900 bin tl vermediler. Pazarspor kadrosunda en üst düzey parayı alan eski Rizespor’lu tecrübeli Şahin Ali Terzi olmuş. Onun aldığı parada 1+1 bir daire parası. Toplamda kadro maliyeti bir milyonu geçmez, diğer takımların maliyeti ise en düşüğü 10 Milyondan başlıyor. Maç başı galibiyet primleri bin tl. Diğer takımlarda ise kişi başı 8 - 10 bin tl galibiyet primi alıyorlar, kısaca  ekonomik anlamda Pazarspor bu sezon ligde en düşük paraya oynayan bir takım. Antalya’da yaşanan şampiyonluk sevinci primi ise 500 bin tl. Teknik kadro ve futbolculara toplamda 500 bin tl dağıtılacak. Pazarspor’un geliri yok denecek kadar az. İddaa’dan gelen cüzi bir rakam ve her yılbaşı kulüp tarafından basılan ajandalardan gelen gelir. Bu kadar mütevazi takım nasıl oldu da şampiyon oldu derseniz, sorunun cevabı yazının başında da değindiğim gibi doğru hoca seçimi ve onun futbol ekolünden geçiyor

Pazarspor profesyonel liglerde çıktığından beri amatöre düşmeyen takımlar içinde yer alıyor. Nerde Gaziantep, Mersin, Ordu ?..  Birçok takım amatöre kadar gitti, bazıları isim hakkını devir etti yeniden liglerde boy gösterdiler ama Rize’nin bu ufak ilçesi Pazarspor 30 yıldır bu liglerde boy gösterdi.

Özkaynak düzeni ve altyapıya yatırım her zaman başarı getirir. Yıllar boyu Ege temsilcisi Altınordu bunun en büyük örneklerinden. Bana göre Türkiye’de bir başka örnek Pazarspor’dur. Özellikle bu sezon doğru hoca doğru oyuncu seçimi doğru Başkan ve yönetim ile rol model oldular. Kadir Kar hoca’dan sonra göreve gelen ve şampiyonlukta büyük payı olan Şevki Tonyalı hoca’yı da tebrik ediyoruz

Antalya paly – off serisinde Pazarspor müthiş top oynadı. Bana göre Pazarspor’un bu sezon en büyük artısı bir futbol ekolü üzerinde inşa edilmesi. Kaptanları Şehmuz ayağı düzgün topu oyuna iyi sokuyor, soğuk kanlı, oyun zekası ve kesiciliği üst düzeyde bir stoper. Orta sahada görev yapan genç Mete Karahan ve tecrübeli isim Fatih Ergen müthiş işler çıkardılar. Bu yörenin çocuğu Mehmet Aytemiz resmen iki maça damgasını vurdu tebrikler. Santraforları Can Vural, sezon başında Rizespor’a gelen Scepovic’e 10 basar! Geleceği açık, potansiyeli çok yüksek. Yine kenar oyuncuları Hüseyin Eren ve Rizespor’dan giden özellikle sprinttir ve gol vuruşları üst düzey olan Onur Civelek kaliteli birer yetenek.

Geleyim Mithat Pala’ya. Devre arası transferinde Rizespor’a imza atmıştı ve kiralık olarak Pazarspor’a devam etti. Bana göre bu oyuncu Trabzonsporlu Abdülkadir Ömür ve eski Sivassporlu Emre Kılınç karışımı müthiş bir yetenek. Oyun zekâsı süper, şut atma, asist yapma özelliği var. Eksiği var mı? Elbette var, kesinlikle kuvvetlenmesi lazım. Buda yeni hocası ile kamplarda olur. Ben inanıyorum 2 – 3 sene Rizespor bu oyuncudan çok ama çok yararlanır ve elinde de tutamaz.

Pazarsporumuzun şampiyonluğu tekrardan hayırlı olsun Başkan Mustafa Taşkın ve onursal Başkan Hüseyin Yangın’ı tebrik ediyorum. Tabi yönetim kurulu üyelerini de tebrik ediyorum. Helal olsun.

Çok zor geçen bir sezon. Kolay değil, geçen sezon bu vakitlerde Arhavi’de başlayan idmanlar, Çayeli’nde devam etti, daha sonra Erzurum kampı ve Fındıklı kampları. Para yok gibi ama emek var, yürek var, birlik var, hayaller var.. Bu ligde bu başarıya anca Türkiye’de Pazarspor imza atardı ve attı da. İşte Kadir hoca’dan başlayan bir futbol ekolü ilk beş hafta sıfır gol atan bir takımdan Kadir Kar hocanın ayrıldığı hafta 3. Ligde en çok gol atan ( Kocaelispor) dan sonra 2. Takım olan Pazarspor olmuştu. Kadir Kar hocadan bayrağı devir alan Şevki hocayla taçlandırılan bir şampiyonluk öyküsü. Şevki hoca 2. Kez apoleti omuzlarında taktı.

Bundan sonra Pazarspor ne yapmalı? Asıl bana göre önemli olan konu bu..

Pazarspor evet 30 yıldan buyana aralıksız liglerde var. Şayet Pazarspor öz kaynaklarından vazgeçtiği an soluğu BAL liginde alır. Çünkü Pazarspor’un maddi geliri yok. Yani Yılbaşı olacak ajanda satacak. Forma reklamı o bu şu toplasan 1 Milyon geliri olur. Kulübe beş bin lira para geldiği zaman mutlu olan bir kulüp. Şimdi 2 B’ye çıktı. Yukardan düşmek çok şiddetli olur, çünkü ayaklar yerden kesilir. Mütevazı olacaksın. Ligi tanıyan bu yörenin hocası ve bu yörenin topçuları ile devam edeceksin. Pazarspor geliri olmadığı için zor bir kulüp eğer kesenin ağzını açar, kaşar topçulara yönelirsen kısaca anormal borçlanırsan paraşütsüz düşersin. Genç, geleceği olan futbolcular bulunacak elbette takımda 3 – 4 abi olacak, olmalı da. Altyapıya yatırım devam etmeli, Pazarspor altyapı konusunda bir markadır, bu devam etmeli. Bunun yanında Rizespor önümüzde ki sezon kardeşine daha çok yardım etmeli. Bunlar yapılsın Pazarspor Rizelinin göğsünü kabartmaya devam eder, Türk futboluna yeni Mithatlar kazandırır. Tebrikler Pazarspor, Tebrikler Mustafa Başkan..


Önceki Haber 

Yorumlar

Yorum Yapın